Namjeravate postati vlasnik biljnog terarija i zanima vas kako ga održavati? Ne brinite, saznali smo sve o ovim neodoljivim staklenkama punim biljaka.
Dakle, biljni terarij skupina je biljaka, odnosno mini ekosustav u staklenci. Staklenke, a i biljke, dolaze u raznim veličinama. Izuzetno su popularne i mini verzije, a upravo zbog praktičnosti i ljepote, terariji su omiljeni u biljnom svijetu.
Fun fact: Dobro i pravilno održavan, jedan terarij može potrajati i do nekoliko godina. Ako vas do sad nismo zainteresirali za kupnju terarija, sigurni smo da sad jesmo!
Uz to što biljke izgledaju predivno bez obzira na to koje su veličine, terariji su izuzetno jednostavni. Kada ih postavite na lokaciju s dovoljno, ali ne previše svijetla, dovoljno je da ih poprskate nekoliko puta u godini. Iako terariji vole svijetlo, previše sunca mu šteti. Poželjno je da je u osunčanoj prostoriji, ali ne i direktno izložen suncu. Ipak, kao i većinom svaka biljka, ne smije biti u mračnom dijelu prostora.
Što je sa zalijevanjem?
Za razliku od klasičnih kućnih biljaka, terarij nije potrebno redovito zalijevati. Učinite to kada primijetite neke promjene kao što su posvijetljena zemlja ili suha mahovina. U prosjeku, terarij se zalijeva samo nekoliko puta godišnje. Primjerice, jednom u dva do tri mjeseca.
Važno je napomenuti da se terarij zalijeva, odnosno šprica isključivo destiliranom vodom. Voda se polagano šprica dokle god zemlja u terariju upija vodu i mijenja boju u tamniju nijansu. Za zalijevanje je preporučivo koristiti špricu kako bi mogli regulirati količinu i tok vode. Poželjno je i provjeriti ga jednom tjedno, a i zakrenuti s vremena na vrijeme, kako bi biljke ravnomjerno rasle.
Kako očistiti terarij?
Dovoljno je samo povremeno obrisati prašinu sa sredstvom za čišćenje stakla. Krpicom lagano prebrišite vanjski i unutrašnji dio terarija kako bi izgledao lijepo i očuvano.
Što izbjegavati?
Kako bi vaš terarij zaista potrajao nekoliko godina, izbjegavajte ovih 10 stvari.
1. Previše svijetla
Iako smo ovo već spomenuli, terarij voli svijetlo, no ne i previše. Većina biljaka prikladnih za terarije ne zahtijeva jako svijetlo. Ako se postavi na direktno i jako sunce, staklo terarija može spaliti biljke.
2. Premalo svijetla
S druge strane, premalo svijetla može također uzrokovati probleme. Većina biljaka treba barem malo svijetla kako bi preživjele što dulje.
3. Preblizu topline
Nemojte svoj terarij staviti u blizinu toplinskih izvora zbog toga što vaše biljke neće preživjeti. Toplina koju stvaraju radijatori ili grijaći mogu vrlo brzo ubiti biljke.
4. Obrasle biljke
Ne dopustite da biljke u terariju postanu preduge. Kako bi bile čiste i uredne, podrežite ih kada prerastu i prepune terarij.
5. Neuklanjanje biljaka koje umiru
Ako biljka u terariju izgleda kao da umire ili je bolesna, odmah je uklonite! Njezini problemi mogu zaraziti i druge biljke.
6. Prljavo staklo
Ako je staklo previše prljavo ili zamagljeno, svjetlost neće doprijeti do vaših biljaka. Čistite ga redovito!
7. Previše vode, odnosno zalijevanja
Kao što smo već spomenuli, koristite raspršivač umjesto kantice s vodom. Tako, biljke neće dobiti previše vode.
8. Prekomjerna gnojidba
Većinu biljaka nije potrebno gnojiti. Biljke za terarij želite zadržati malima i spriječiti njihov rast, stoga ih nemojte hraniti.
9. Odabir pogrešnih biljaka
Iako je u terariju moguće uzgajati gotovo sve, postoje neke biljke koje nisu adekvatne za takav uzgoj i prostor. Važno je pravilno istražiti i odabrati vrste koje preferiraju vlažnu okolinu.
10. Sadnja sukulenata u zatvorene terarije
Iako oni općenito uspijevaju u takvim okruženjima, ovo im je ipak previše vlažan prostor da bi uspjeli.