Često svoje domove obogaćujemo biljem koje nas vizualno privlači, no ono može biti i otrovno sobno bilje. Mnogi od nas se ni ne zapitaju o kakvoj se vrsti biljke radi, već samo pogledamo kratke upute za održavanje. Istina je da mnoštvo ljudi niti ne zna za otrovnost biljaka s kojima dijele životnu sredinu. Ovaj članak predstavlja kratki osvrt na najčešće i najpopularnije otrovno sobno bilje na koje možete naići.
Spatifilum (Spathiphyllum)
U istraživanjima često hvaljen za svoje odlike čišćenja zraka od toksina. Nasa je također provela istraživanje nad spatifilumom, gdje je dokazano da ova biljka uistinu ima sposobnost poboljšati kvalitetu zraka. Listovi ove prekrasne biljke su ustvari otrovni, a njihova konzumacija može izazvati mučnine i proljev. Posebice je štetna za mačke, stoga pokušajte ovo biljku izbjeći ako imate ljubimce ili djecu. S druge strane, uvijek možete razmisliti o nedostupnoj lokaciji za biljku poput visoke police za knjige ili visokog prozora uz veliki oprez.
Fikus (Ficus elastica)
Jedan od top izbora kod odabira nezahtjevne sobne biljke je zasigurno fikus. Njegovi mesnati, sjajni i elastični listovi su bogati mliječnim sokom. Upravo je mliječni sok otrovna komponenta ove biljke zbog prisutnosti smole, kaučuka i određenih gorkih tvari. Mliječni sok se nalazi u listovima i peteljkama fikusa, a u dodiru s kožom (pogotovo osjetljivom dječjom) može uzrokovati alergijsku reakciju. Grickanje zelenila fikusa od strane ljubimaca je jedno veliko NE! Stoga pripazite ukoliko se odlučite na kupnju fikusa.
Bršljan (Hedera)
Radilo se o običnom bršljanu ili engleskom bršljanu priča je ista. Ove vrste bršljana su otrovne jer obiluju raznim otrovnim spojevima. Listovi te osobito plodovi (često privlačni djeci!) sadržavaju najviše ovakvih spojeva, a jedan od njih je i hederin koji često ima medicinsku primjenu u suzbijanju kašlja. Međutim, bršljan kao biljka nikako nije lijek niti bi ga zbog toga trebali u bilo kojem obliku i koristiti. Zbog hederina i prisutnosti glikozida koji steže krvne žile i usporava srčani ritam nije preporučljivo držati bršljan u domu. Uvijek možete pogledati neke biljke iz našeg odabira neotrovnog sobnog bilja.
Đurđica (Convallaria majalis)
Svima poznati i bezazleni vjesnik proljeća je čest gost naših domova u obliku prekrasnih ukrasnih buketa. Đurđice jesu prekrasni dodatak vašem domu, ali budite oprezni kod rukovanja ovim biljem. Cvjetovi u obliku zvončića sadrže glikozide, ali i saponine koji nadražuju probavni sustav. Obavezno operite svoje ruke nakon branja ovog proljetnog bisera te pripazite da cvjetovi ne završe u rukama vaše djece ili šapama ljubimca.
Tulipan (Tulipa)
Tulipan, osim što je glavna izvozna biljka Nizozemske, je često prisutan u našim domovima. Trgovački centri, čak i oni koji ne prodaju nužno bilje i opremu za dom i vrt imaju ekskluzivne ponude tulipana. Cvijet tulipana ima najveću koncentraciju toksičnih tvari. Trovanje cvjetovima tulipana može uzrokovati ozbiljna oštećenja središnjeg živčanog sustava, grčeve i srčane probleme. U tulipanima uživajte s oprezom!
Narcis (Narcissus)
Postoje razne varijacije narcisa prema boji i obliku cvijeta. Generalno se narcisi smatraju sigurnim biljem, ali nisu sasvim bezazleni. Naime, prekrasan cvijet narcisa je otrovan za mačke, a lukovice mogu biti pogubne za pse. Trovanje narcisom izaziva intenzivnu mučninu, visok krvni tlak, nepravilne otkucaje srca, a u najgorem slučaju smrt. U svojim narcisima uvijek možete uživati bez brige ako ih smjestite na teško dostupna mjesta ili zasadite u terarij.
Monstera (Monstera deliciosa)
Monstera ili filodendron je jedna od popularnijih sobnih trendi biljaka današnjice. Lako se održava, a vizualno privlačni izgled listova i relativno oprostivost o ne brige čine svoje. Ova biljka je ustvari iznimno otporna, a ponegdje je i invazivna vrsta (Hawaii, Sejšeli i dr.). Monsterini listovi mogu biti toksični posebice za mačke jer sadrže mnoštvo kalcijevog oksalata, a sok ove biljke može izazvati iritaciju kože. Zdrava doza opreza s ovom biljkom, pogotovo ako imate djecu ili ljubimce, je preporučljiva.