Koliko ste puta kupili sobno bilje i ostali frustrirani visokom zahtjevnošću njenog održavanja da bi naposljetku jednostavno odustali? Razumijemo vaše frustracije, a smatramo da bi svatko trebao odabrati sobno bilje prikladno životnom stilu. U ovome članku upoznat ćemo vas s biljkama koje nisu zahtjevne za održavanje, a opet će unijeti zelenilo i mirnoću prirode u vaš dom.
3 sobne biljke koje se lako održavaju
-
Sretni bambus (Dracaena sanderiana)
Iako po nazivu možete zaključiti da se radi o bambusu, ustvari je riječ o vrsti dracene. Ova sobna biljka može rasti u zemlji ili u vodi, a u trgovinama ćete najčešće pronaći one vodene. Kod odabira sretnog bambusa pripazite da su biljke jarko zelene boje bez žutih listova i/ili mrlja.
Ovaj bambus (u vodenom izdanju) je prilično jednostavan za održavanje jer najbolje uspijeva u staklenoj posudi ispunjenoj kamenjem i obavezno destiliranom vodom koja se mijenja svakih tjedan dana. Kao profesionalni savjet kamenje ili bilo koje druge dekoracije koje stavljate u posudu prokuhajte prije kako bi uništili potencijalne bakterije ili nametnike koji bi mogli ugroziti vašu biljku.
Idealno mjesto za sretni bambus u vašoj kući je blizu prozora, iako uspijeva i u sjenovitom dijelu prostorije, a najviše voli kad nema direktne sunčeve svjetlosti. Bilo bi dobro da izbjegavate izvore topline u vašem domu kao i propuh, iako to nije presudan faktor.
-
Sabljica ili Svekrvin jezik (Sansevieria trifasciata)
Biljka koju ste zasigurno vidjeli kod svojih baka ili mama koje su presadnice uzele od svojih mama i vaših baka. Sabljica je definitivno jedna od najpopularnijih biljaka upravo zbog jednostavnosti njena održavanja te postoji u raznim oblicima koji su razlikuju po obliku, veličini i boji listova.
Sabljica obožava svijetla mjesta bez direktne sunčeve svjetlosti, ali je dobro da je barem na nekoliko sati dnevno direktno obasjaju sunčeve zrake. Dakle, bilo gdje blizu prozora je dobro mjesto za vašu sabljicu. Što se zalijevanja tiče uputno je sabljicu zaliti onda kada je zemlja suha na dodir (dakle jednom do dva puta tjedno – ovisno o sezoni), a važno je da teglica ima dobru odvodnju. Zalijevajte mlakom vodom, a zimi ga svedite na minimum. Važno je upamtiti da je biljke bolje zaliti manje nego previše jer je najčešći uzrok propadanja previše vode i posljedično truljenje korijena biljke.
-
Tillandsia (Tillandsia stricta)
Tillandsia poznatija i kao zračna biljka je zasigurno najlakša bilja za održavanje na ovoj našoj listi. Ova biljka cvijeta samo jednom u svom životu, a razmnožava se putem mladih izdanaka. Vole jako indirektno svijetlo, ali uspijevaju i par metara od dobro osvijetljenog prozora. Budući da ove biljke ne trebaju supstrat (zemlju) već mogu biti „posađene“ bilo gdje važno ih je povremeno zalijevati na neobičan način.
Tillandsie ne zahtijevaju puno vode, a uvijanjem listovima i udubinama po njima daje vam do znanja da je žedna. Najbolje je jednom tjedno u posudicu s raspršivačem dodati vodu i lagano ovlažiti listove biljke. Drugi način zalijevanja Tillandsie je njeno potapanje u posudicu s vodom na 20-ak minuta a pritom ozbiljno i dobro sušenje jer ukoliko voda ostane zarobljena između listova može izazvati truljenje biljke. Osim jednostavnog održavanja ova sobna biljka u svojim varijacijama čini česti odabir kod modernih interijera, a sigurni smo da će u mnoštvu varijacija pronaći i svoju Tillandsiu ili više njih. 🙂